Czy Rozpoznajesz Te 11 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci znaleźć dentystę w Cieszynie? - Stomatologiczny

gabinet stomatologiczny cieszyn

Stomatologia jako dział medycyny

Stomatologia jest osobną dziedziną medycyny zajmującą się szeroko pojętym funkcjonowaniem, patologiami oraz leczeniem zębów, przyzębia, języka, błon śluzowych oraz innych tkanek jamy ustnej wraz z okolicami przyległymi.

Czy Rozpoznajesz Te 11 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci znaleźć dentystę w Cieszynie? - Stomatologiczny gabinet stomatologiczny cieszyn
Dziedzina, którą jest stomatologia, jest na tyle szeroka, że wydzielono kilka specjalizacji zajmujących się konkretnymi częściami i zadaniami dotyczącymi zębów i jamy ustnej. Lekarzami, którzy zajmują się profilaktyką, leczeniem oraz diagnozowaniem chorób w jamie ustnej są dentyści. Stomatologia, jako dział medycyny zajmujący się leczeniem zębów, posiada bardzo bogatą historię, ponieważ nawet na prehistorycznych szkieletach można zauważyć próby pozbycia się zmian próchnicowych. Stomatologia posiada wiele specjalności, które pozwalają odpowiednio sklasyfikować określone zabiegi stomatologiczne. Lekarze dentyści swoje usługi często świadczą w gabinetach stomatologicznych. Współcześnie dzięki rozwojowi technologicznemu możliwe jest korzystanie z coraz bardziej precyzyjnych sprzętów ułatwiających przeprowadzanie zabiegów stomatologicznych.


Lekarz dentysta a lekarz stomatolog

Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.


Jakie kwalifikacje posiada stomatolog

Bycie lekarzem z zawodu wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, które gwarantują posiadanie prawa do wykonywania danego zawodu. Każdy lekarz musi ukończyć odpowiednie studia medyczne wraz z wybraną specjalizacją. To samo tyczy się stomatologów i dentystów, którzy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza. Żeby zostać lekarzem dentystą trzeba ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym, jednak aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu niezbędne jest zdanie odpowiedniego egzaminu, którym jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Stomatologia jest na tyle szerokim działem medycyny, że w jej ramach można wybrać spośród aż dziewięciu specjalizacji, które na studiach odbywają się na zasadzie jednolitych modułów. Żeby poznać kwalifikacje danego lekarza dentysty najczęściej wystarczy odwiedzić stronę internetową danego gabinetu stomatologicznego, gdzie często są zamieszczone informacje o lekarzach wykonujących zabiegi stomatologiczne.


Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna jest jedną z kilku specjalizacji stomatologicznych, która zajmuje się odtwarzaniem warunków zgryzu po utracie zębów lub ich części. Gabinety stomatologiczne oferują usługi z zakresu protetyki stomatologicznej między innymi takie, jak licówki porcelanowe czy korony porcelanowe. Protetyka, jak sama nazwa wskazuje, żeby spełniać swoje zadanie korzysta z różnego rodzaju protez. Protezy stomatologiczne można podzielić na ruchome, które można wyjść z ust oraz na stałe, które są niewyjmowalne. Ponadto protezy można podzielić ze względu na to, z jakiego zostały wykonane materiału, czyli istnieją protezy akrylowe, porcelanowe czy nylonowe lub wykonane z kilku materiałów. Głównym celem protetyki stomatologicznej jest przywrócenie właściwego funkcjonowanie zgryzu, ale protetyka posiada również cel estetyczny. Licówki porcelanowe są właśnie typem zabiegu z zakresu protetyki, którego celem są głównie kwestie estetyczne, ponieważ zabieg ten polega na wykonaniu cienkiej płytki, która stanowi nowy front zęba.